INTIMNÍ PÉČE (CELKOVĚ) plus recenze YES Cleanse intimní mycí pěna s vůní i bez vůně ... Essence of Rose ...

INTIMNÍ PÉČE (CELKOVĚ) plus recenze YES Cleanse intimní mycí pěna s vůní i bez vůně

Intimní péče, velké téma, které minimálně jednou za život řeší každá žena, a to hlavně ve smyslu – je nutná speciální péče? Na Instagramu jsem před časem toto téma řešila a pod postem je i skvělá diskuze od blogerů, zdravotních sestřiček apod., moc doporučuji pročíst. Od té doby utekl nějaký ten čas, četla jsem knihy na téma vagína, respektive vulva a nějaké další články a v dnešní recenzi bych toto téma ráda znovu otevřela včetně dvou detailů, které jsem při psaní předchozího postu nevěděla nebo nebyla ještě rozhodnutá na jakou stranu se úplně připojit. Ale základ je stejný a to, že na intimní partie opravdu nepatří běžné mýdlo!



O intimní partie je totiž potřeba pečovat jinak než o zbytek našeho těla. I když by se na první pohled zdálo, že je zde stejná pokožka jako na zbytku našeho těla, není tomu tak, je zde místy tenčí, a hlavně přechází v sliznici, místo je kryté oblečením minimálně v 90% procentech dne, je zde větší teplo i vlhko, je zde vstup do močové trubice a v blízkosti konečník, tedy jsou zde jiné bakterie. A samozřejmě více jak polovinu života se nás žen týká i menstruace. Myslím, že po tomto výčtu odlišností asi netřeba zdůrazňovat, že je zde jiné prostředí než na zádech, krku nebo obličeji. Nicméně naše tělo je chytré a umí si s většinou případných rizik poradit bohatě samo, nicméně od nás žádá vhodnou hygienu abychom mu to celé neztěžovali. Proto není jen marketingovou záležitostí, když nám firmy tvrdí, že bychom na intimní partie měli zakoupit jiný produkt než na zbytek těla. Zdůraznit bychom měli to NENÍ JEN, protože samozřejmě jako u všeho, co potřebujeme jde o byznys, proto bychom ke všemu měli přistupovat s rozumem, nic nepřehánět a umět dobře nakoupit produkt, který nám opravdu bude pomáhat a ne naopak.
 


Co je potřeba předem říct – pokud je vše v pořádku bohatě nám stačí používat na mytí pouze vodu. Dobře omýt všechny záhyby, utřít a jsme v pohodě. Nicméně doporučuji používat i jemné mycí prostředky na občasné použití, rozhodně ne frekvence ráno i večer. Většinou střídám obden nebo podle pocitu, potřeby. Je vhodné mít jeden produkt trošku silnější, když cítíme mírný diskomfort nebo jako prevenci, tedy produkt, který je antibakteriální a můžeme ho například používat i jako součást léčby, pokud už k onemocnění dojde. Takové produkty používám například po bazénu, při menstruaci (jelikož ne vždy stihneme měnit dostatečně včas menstruační pomůcky a může dojít k množení nežádoucích bakterií atd. například na vložce, kalhotkách apod.). Také mi přijde fajn použít intimní mycí péči po romantických chvilkách, přeci jen dochází k drobným oděrkám. 

Co by měl takový intimní produkt především respektovat je pH, které je odlišné od zbytku těla. Na povrchu pokožku, pokud je zdravá, najdeme zhruba pH kolem 5,5, ale intimní partie jsou o dost kyselejší, zde je 3,8-4,5 pH, to, aby obrana proti bakteriím byla silnější. Tedy běžné tekuté sprcháčky ať už gelové, krémové nebo pěny musí respektovat 5,5pH a tuhá mýdla jsou ještě zásaditější, tedy zbytečně narušují a mění pH. Nárazově nebo párkrát za čas se s tím zdravé intimní partie vyrovnají, ale dlouhodobě opravdu nedoporučuji. Produkty vyráběné pro intimní oblast mají kyselejší pH a nemají ho především narušovat.

Běžné produkty jsou tvořeny na použití na pokožku, nikoliv na sliznici. Tedy mohou obsahovat látky nevhodné na použití na sliznice nebo ve vyšší koncentraci. To se netýká jen konvenční péče, ale i přírodní. Ne všechny esenciální oleje jsou zde k užitku a musí se rozhodně dávkovat opatrněji než třeba na obličej.

Osobně nedoporučuji nic, kde je syntetická parfemace, takové produkty jsou zbytečné. Pokud cítíte zvláštní zápach a nejste si jistí, zda je v pořádku, poraďte se s gynekologem od toho tu je a pokud bude na tento dotaz reagovat s posměchem nebo podrážděně, je na čase změnit lékaře. Běžně naše intimní partie nějak voní, máme každý svůj unikátní odér, který se mění s věkem, etnickou příslušností, ročním obdobím, dle jídla atd. Mohou za něj především potní žlázy v tříslech v kombinaci s naším sekretu. Ten samozřejmě podléhá lékům, které bereme a tomu, zda jsme zdravé. Pokud máme mykózu nebo bakteriální zánět není to naše vůně, ale vůně onemocnění/bakterií či kvasinek, které se přemnožily. Proto bychom vše měli řešit s lékařem. Nicméně hodně žen si myslí, že by neměly dole cítit absolutně nic nebo vůni růží, to je nesmysl, který rozšířili asi muži, protože ženu by to nikdy nenapadlo. Proto bychom se neměli snažit přehlušit umělou parfemací naši vůni nebo to přehánět s přírodní parfemací. Osobně uznávám použití esencí jen pro podporu klidnícího nebo antibakteriálního účinku, tedy jako funkční látky, ne jako parfemace, to je jen bonusem navíc. Naučte tohle i svou dceru a už nebude zažívat nikdy pocity, že je s ní něco špatně, když nevoní po růžích.

A nezapomeňte přehnaná syntetická parfemace nebo nevhodná koncentrace přírodní parfemace = podráždění, alergie a jednodušší množení nežádoucích bakterií atd.

Barviva, třpytky – v běžných mýdlech jsou někdy zbytečně použitá barviva, případně i třpytky, slída, pigmenty apod. Opravdu si myslíte, že toto do intimních partií potřebujete? Neudělá to víc neplechy než užitku? ROZHODNĚ NE. 


To je ve zkratce, pár zásadních důvodů, proč nepoužívat běžná mýdla. 
V nabídce jsou intimní mýdla konvenční a přírodní, jaké z nich je tedy ideální vybrat? Osobně nedoporučuji konvenční produkty, v drtivé většině obsahují vysušující látky, syntetickou parfemaci apod. A přeci jen pokud na pleť používáte přírodní kosmetiku, neměli byste být ještě obezřetnější při aplikaci na intimní partie, na sliznici?

V přírodní péči je na výběr zhruba ze dvou kategorií – silnější péče (silnější éterické oleje, ÉO ve větší koncentraci, produkty i výrazněji voní) a pak jemné kousky (úplně bez ÉO nebo v jemné koncentraci, to jsou většinou produkty pro děti nebo citlivou pokožku). Ty jemné volíme na častější použití a silnější kousky si necháme jako prevenci onemocnění, během menstruace, po návštěvě bazénu, jako součást léčby apod.

Další rozdíly jsou v konzistenci oleje/hydrofilní oleje/oleogely (vhodné pro zralejší dámy, pokud máte velmi suchou pokožku, pozor, pokud se hodně potíte nebo máte sklony k tzv. „intimnímu akné“ nebudou vám vyhovovat), pěny (zde jsem názor změnila, dříve jsem tvrdila, že všechny pěny hodně vysušují, ale není tomu tak, opět se ukázalo, že i zde je to o kvalitě a vědomostech výrobce, bohužel ze složení to tolik nepoznáte, zde hodně záleží na koncentracích, jsou pěny které vysušují a pěny , které jsou jemné jako „peříčko“, jako ty co si ukážeme dnes), mléka, emulze a gely (vyhovují téměř všem, jsou vhodné i během léta a rozdíly v efektu už jsou spíše podle složení).
 


Kolikrát denně je vhodné intimní partie mýt? 
Intimní partie myjeme MAXIMÁLNĚ 2x denně, jednou intim. mýdlem a jednou stačí jen obyčejná voda. Případně klidně použijeme v obou případech jen vodu, viz co jsme si říkali výše. Když sportujeme je jasné, že je i vyšší potřeba se umýt, zde bohatě stačí voda, není nutné přidávat přípravek. Pokud chodíme do vířivek, bazénů, moře apod. je vhodné se po návštěvě z preventivních důvodů omýt přípravkem, ideálně z kategorie silnějších kousků. Během menstruace se myjeme přípravky 2x denně a dle potřeby i víckrát vodou – není to z důvodu, že menstruace je něco nečistého apod. Ale z důvodu, že se mohou víc množit bakterie na námi zvolené hygienické pomůcce (povrch menstruačních kalhotek, vložek, šňůrka od tamponu). To samé platí i během onemocnění intimních partií – s přihlédnutím k léčbě. Nezapomínejte, že nic se nemá přehánět.

A nyní už se podíváme na YES Intimní pěny s vůní i bez ní. Obojí jsem zakoupila v akci na e-shopu Bioaura, nejedná se tedy o spolupráci, ale nadšení, že jsem objevila pěny, které jsou jemné a absolutně nevysušují. Líbí se mi, že značka YES se zabývá výrobou intimní péče a lubrikačních gelů, tedy vyzná se, co intimní partie potřebují. Vyrábějí jemnou kosmetiku s čistě přírodním složením.



Obě pěny respektují přirozené pH sliznic, jsou hypoalergenní (tvrzení výrobce, nikoliv mé) a 100% přírodní. Složením se pěny liší pouze v použití esence růže, ale nebojte dle vůně, je zde růže v opravdu nepatrné koncentrace. Takže za mě je jedno kterou verzi zvolíte, jelikož nic moc neucítíte. Celé složení je níže, je velmi jednoduché a liší se jen esencí - ukázané je složení u parfemované verze.
 
INCI:
Water, Lauryl betaine, Decyl glucoside, Rosa damascena Flower Oil, Calendula officinalis extract, Aloe vera, Citric acid, Potassium sorbate, Sodium benzoate

Nyní si složení rozebereme, jak jsme zvyklý. Voda (rozpouštědlo), Lauryl betaine (pěnidlo, používá s v kosmetice v nízké koncentraci), Decyl glucoside (velmi šetrný tenzid, který pokožku nevysušuje, zjemňuje), esenciální olej z Růže damašské (zklidňuje, vhodné pro všechny typy pleti i intimní partie, napomáhá hojení jemně antibakteriální), extrakt z Měsíčku lékařského (antibakteriální, silně hojivé účinky, protizánětlivé, vhodné pro všechny typy pleti včetně sliznic), Aloe vera (zklidňuje, hydratuje, vhodné i pro intimní partie), Kyselina citronová (upravuje pH), Potassium sorbate (konzervant, používá se ve velmi nízké koncentraci), Sodium benzoate (konzervace).
 


Pěna je jemná, nadýchaná a měla by vystačit až na 200 použití, cca 6 měsíců při pravidelném používání. Za mě je potřeba naučit se s pěnou šetřit, jelikož je tak jemňounká, že mám většinou tendenci dát víc pumpnutí, ale není to potřeba, je to jen o zvyku. Nic nikde nepálí, nevysušuje, ale ani nemastí. Skvělá bude i do teplých měsíců, kdy je ideální použití lehčích přípravků.
 


Shrnutí:
Plusy:

+ nedráždí, nevysušuje
+ stačí maličké množství
+ vůně je jemná


Mínusy:
- nenašla jsem

Hodnocení: 10/10