Ovocná enzymatická pleťová maska – Blue Haven ... Essence of Rose ...

Ovocná enzymatická pleťová maska – Blue Haven

Milujete ovocné vůně? Pokud je odpověď ano, budete tuhle masku zbožňovat už jen díky jejímu aroma. Ale jako vždy se podíváme podrobně na složení, na oficiální text výrobce a pak také na to, jaký efekt má na mou smíšenou pleť.
 


Ovocná enzymatická maska Blue Haven je bohatá, jak název napovídá na ovocné enzymy, ale kromě nich obsahuje i AHA (alfa-hydroxykyseliny) a BHA (beta-hydroxykyseliny), tedy nejedná se pouze o efekt enzymatického peelingu/masky, ale o kombinaci s kyselinami. Maska má tedy samozřejmě primárně nahradit peeling, pokožku má zjemnit, sjednotit barvu, a navíc dodat antioxidanty. Nebudeme tu zabíhat do složitějšího vysvětlování účinku jednotlivých enzymů, kyselin atd. jen je potřeba pochopit základní rozdíl mezi mechanickým a chemickým peelingem.
 


Mechanický je takový, který v sobě obsahuje nějaké „brusné“ částečky, mohou být různě velké, z různých materiálů a tím pádem mohou být velmi jemné nebo i drsnější, vhodnější třeba místo obličeje na tělo apod. Příkladem jsou třeba jílové či jiné práškové peelingy, zrníčka soli, cukru, kávy, ale i zcela umělé různobarevné kuličky. Tyto peelingy spolu s masáží pomáhají „obrušovat“ povrch pokožky a tím uvolňují buňky, které by během několika dní samovolně povrch opustily jako odumřelé. Takže tímto peelingem neurychlíme proces výrazně, pokožku hezky prokrvíme a dle hrubosti můžeme tento typ použít i na pokožku citlivou, alergickou na nějaké enzymy apod. Sílu mech. peelingu také logicky ovlivníme tlakem prstů, a to, zda nanášíme na navlhčenou či suchou pleť. Mylně se říká, že tyto peelingy jsou vhodné jen pro pleť odolnou, není tomu tak. Záleží opravdu produkt od produktu a na našem zacházení. Mnohdy je toto ideální cesta, pokud máte pleť hodně alergickou, jelikož taková pokožka většinou dost špatně snáší chemické peelingy. Logicky jakmile je peeling hodně ostrý, na obličej nebo citlivou pokožku nepatří. Zahrnujeme sem i tzv gomáže, tedy zvláštní druhy peelingů, které se nanesou jako maska a po zaschnutí z pleti odrolí. (existují samozřejmě i kombinace chemických a mechanických peelingů)

Do sekce chemických peelingů patří jak enzymy, tak kyseliny (bráno jako přidané látky, samozřejmě jsou přirozeně v rámci ovocných extraktů), navíc se velmi často, jako právě zde, využívá jejich kombinace. Fungují velmi podobně – princip je rozpouštění mezibuněčného materiálu nebo samotných buněk, nebojte týká se to jen rohové vrstvičky, tedy pokud se samozřejmě bavíme o bezpečných produktech na domácí použití, u dermatologů, existují samozřejmě i hlubší procedury, kdy se pokožka následně několik dní odlupuje atd. Nicméně takové kousky ROZHODNĚ nepatří do rukou spotřebitelů ani kosmetiček. Jelikož si pokožku můžeme poměrně snadno poškodit. Ale zpět k domácím chemických peelingům. Zde již ovlivňujeme i buňky, které by třeba povrch pokožky opustily za nějaký ten týden či dva, tedy efekt je většinou viditelnější než u předchozího typu. Navíc je tento typ peelingu preciznější, produkt naneseme plošně a nehrozí, že někde vynecháme místečko. Pokožka je tedy krásně plošně jemná, rozzářená a zdá se nám zdravější. Je to jednoduchý princip, dříve odhalíme "hezčí" kožní buňky, než je jejich zcela přirozený časový proces. Tedy pokožka je prostě pár dní hezčí/"mladistvější". Takové peelingy mají také mnoho dalších efektů – hydratace, rozjasnění, někdy i výživa apod. Nicméně velmi záleží na koncentraci látek a na tom pro který typ pleti je vhodná, některé jsou fajn i pro pokožku citlivou jiné spíše pro odolnou mastnou pleť apod. U všech platí ROZUMNÉ používání – nepřehánět to s frekvencí a opatrně na následný pobyt na sluníčku, zde je pak nutné používat vyšší faktor. Proto jsou tyhle peelingy vhodné na podzim a zimu.Velmi často se stává, že lidé si zafixují název maska a neřeší, že je to vlastně peeling a pak ještě používají mechanický apod. Tohle rozhodně není v pořádku, vždy mějte doma jen jeden peeling, respektive nepoužívejte různé kombinace v krátkém čase za sebou. 
Př. Mám tonikum s kyselinkami a tuto masku. To znamená, že ani tak bych neměla ideálně překročit frekvenci 1x týdně, takže nebudu denně používat tonikum a pak ještě masku. 
Vím, že existují firmy, co doporučují podobná jemná tonika na denní bázi, nejsem toho zastáncem, pokud není nějaký problém, například u hodně aknózní pleti apod. Vždy jsem pro jemné a promyšlené zacházení s pletí.
 


Zpět k enzym masce od Blue haven, maska je doporučována pro všechny typy pleti. Nechává se působit 5-10 minut a poté se smývá vodou. Následně jako po všech peeling produktech, je fajn použít hydratační krém. 
Upozornění výrobce – Jemné brnění je normální. Může způsobit zarudnutí, které by mělo do 30 minut ustoupit. Je vhodný test pro citlivou pokožku. Pokud dojde k podráždění, přestaňte používat. Tento produkt obsahuje přírodní AHA (alfa-hydroxykyselinu) a BHA (beta-hydroxykyselinu). Při používání tohoto produktu a po jeho použití omezte vystavení slunci. Neaplikujte na citlivou nebo spálenou pokožku. Nedoporučuje se používat těhotným nebo kojícím matkám.Složení si dnes nebudeme probírat tolik podrobně, jelikož bychom se hodně opakovali, je zde totiž mnoho ovocných extraktů, který mají podobný efekt a za cíl právě zjemnit pleť, projasnit, zesvětlit lehounce pigmentace, vyhladit a dodat vitamíny, antioxidanty. 
Co zde tedy najdeme – Goji (za mě méně tradiční surovina, která se mi moc líbí), Lilek (za mě hooodně zvláštní a neznám snad žádný produkt ze sekce kosmetiky, kde bych si na něj vzpomněla), Granátové jablíčko (úžasné i jako antiage), Karambola (takové ty krásné „koktejlové“ hvězdičky), Mučenka, Kiwi, Mangosteen (krásná ingredience, bohatá na vit C a velmi ceněná i jako doplněk stravy), Ananas, Lychee (také si nevybavuji, že bych v kosmetice viděla), Jujuba, Guava, Jablíčko a pak ještě Ředkvička a Kokos, ale ty zde už jsou jako součást konzervačního systému. Za mě tedy úžasná kombinace.
 


Kromě ovoce tu najdeme i přidané kyselinky – citronovou, salicylovou v rámci extraktu z vrby, glykolovou, mléčnou a jablečnou. Tedy pěkný „arzenál“ pro dokonalý peeling, který prosvětlí pokožku, pomůže bojovat s pigmentacemi a velmi pomůže i pokožce s akné a sklonem k ucpávání pórů.

Dále tu je Aloe vera (hezký počin pro zklidnění a hydrataci, díky němu je i konzistence masky takový jakoby gelově „slizká“ a dobře se roztírá), Glycerin (hydratace), Kaolín (napomůže čištění, hezky absorbuje odumřelé buňky, které se poté z pleti dobře smyjí), Skvalen (zjemnění, antiage, napomáhá hojení, hydratace), extrakt z Bílého čaje (projasnění, antioxidanty, hojení a regenerace), voda (rozpouštědlo), extrakt z Osiky (podobný jako extrakt z vrby, používá se i jako konzervant), Modrá Spirulina (antiage, antioxidační, zjemňuje, hojí a dodává krásnou barvu), Xantanová guma (konzistence), esenciální oleje z pomeranče a limetky (povzbuzují, napomáhají projasnit, antidepresivní, povzbuzující).
 


Přímo překrásné složení, nabité víc než zajímavými surovinami. Nicméně jsem k takovým peeling maskám trošku nedůvěřivá a sama bych si masku nevybrala, takže děkuji Bioaura, že jsem ji dostala jako nečekaný dárek. Z vděčnosti i zvědavosti jsem si řekla, že to zkusím. A moc mile mě maska překvapila, nejen absolutně úžasnou bonbónovou vůní, neskutečně příjemnou konzistencí, tím jak stačí pidi množství, ale hlavně tím, že nedráždí! Nejprve jsem nanesla na 5 minut a poté i na 10 minut a vždy byl obličej v absolutním klidu a pohodě. Ihned po na nesení je cítit lehounké šimrání, které do minuty ustává. Následně cítíte jen lehké zasychání. Maska jde skvěle smýt. Pleť nebyla vůbec červená, jen taková božsky jemná na dotek. Efekt masky na zjemnění a projasnění je 100%, jen jak je asi jemná, tak nemá takový efekt na projasnění černých teček na nose, jako jiné peelingy, které jsem doma měla. Nicméně zase nedráždí, proto bych se ji opravdu nebávala doporučit pro všechny typy pleti vyjma hodně alergické a u citlivé zkusit samozřejmě první na ruce. Také bude fajn pokud řešíte třeba akné, chcete používat peelingy častěji, tohle by mohla být jemnější verze než jiné driáky.
 


Shrnutí:
Plusy:

+ nádherné složení
+ nedráždí
+ příjemné nanášení i smývání
+ dlouho vydrží, jelikož stačí maličké množství
+ neskutečně krásná vůně po ovoci


Mínusy:
- slabší efekt na zesvětlení černých teček

Hodnocení: 9/10